O Diabete

Základné informácie

Cukrovka (Diabetes Mellitus) je dnes už žiaľ bežné ochorenie, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Existuje niekoľko foriem cukrovky. Typ 2 je najbežnejší. Kombinácia liečebných stratégií vám môže pomôcť zvládnuť stav, aby ste žili zdravý život a predchádzali komplikáciám. Cukrovka je stav, ktorý sa vyskytuje, keď je hladina cukru v krvi (glukóza) príliš vysoká. Vyvíja sa, keď pankreas nevytvára dostatok inzulínu, alebo vôbec nevytvára inzulín, alebo keď vaše telo nereaguje správne na účinky inzulínu. Cukrovka postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Väčšina foriem cukrovky je chronická (celoživotná) a všetky formy sa dajú zvládnuť pomocou liekov a/alebo zmien životného štýlu.

Glukóza (cukor) pochádza hlavne zo sacharidov v jedle a nápojoch. Je to zdroj energie vášho tela. Vaša krv prenáša glukózu do všetkých buniek vášho tela, aby ju využila na energiu. Keď je glukóza vo vašom krvnom obehu, potrebuje pomoc – "kľúč" – aby dosiahla svoj konečný cieľ. Týmto kľúčom je inzulín (hormón). Ak váš pankreas nevytvára dostatok inzulínu alebo ho vaše telo nevyužíva správne, glukóza sa hromadí vo vašom krvnom obehu, čo spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi (hyperglykémiu).Trvalo vysoká hladina glukózy v krvi môže časom spôsobiť zdravotné problémy, ako sú srdcové choroby, poškodenie nervov a problémy s očami.

Technický názov cukrovky je diabetes mellitus. Ďalší termín "cukrovka" - diabetes insipidus - ale sú odlišné. Oba majú názov "cukrovka", pretože rovnako spôsobujú zvýšený smäd a časté močenie. Diabetes insipidus je oveľa zriedkavejší ako diabetes mellitus.

Aké sú typy cukrovky?

Existuje niekoľko typov cukrovky. Medzi najbežnejšie formy patria:

Diabetes 2. typu: Pri tomto type vaše telo nevytvára dostatok inzulínu a/alebo bunky vášho tela nereagujú normálne na inzulín (inzulínová rezistencia). Toto je najbežnejší typ cukrovky. Postihuje hlavne dospelých, ale môžu ho mať aj deti.

Prediabetes: Tento typ je štádium pred cukrovkou 2. typu. Hladina glukózy v krvi je vyššia ako normálne, ale nie dostatočne vysoká na to, aby bola oficiálne diagnostikovaná cukrovka 2. typu.
Cukrovka 1. typu: Tento typ je autoimunitné ochorenie, pri ktorom váš imunitný systém z neznámych dôvodov napáda a ničí bunky produkujúce inzulín v pankrease. Až 10% ľudí s cukrovkou má 1. typ. Zvyčajne sa diagnostikuje u detí a mladých dospelých, ale môže sa vyvinúť v každom veku.
Gestačný diabetes: Tento typ sa u niektorých ľudí vyvíja počas tehotenstva. Gestačný diabetes zvyčajne po tehotenstve ustúpi. Ak však máte tehotenskú cukrovku, máte vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu neskôr v živote.

Medzi ďalšie typy cukrovky patria:

Cukrovka typu 3c: Táto forma cukrovky sa vyskytuje, keď dôjde k poškodeniu pankreasu (inému ako autoimunitnému poškodeniu), ktoré ovplyvňuje jeho schopnosť produkovať inzulín. Pankreatitída, rakovina pankreasu, cystická fibróza a hemochromatóza môžu viesť k poškodeniu pankreasu, ktoré spôsobuje cukrovku. Odstránenie pankreasu (pankreatómia) má tiež za následok typ 3c.
Latentný autoimunitný diabetes u dospelých (LADA): Rovnako ako cukrovka 1. typu, aj LADA je výsledkom autoimunitnej reakcie, ale vyvíja sa oveľa pomalšie ako 1. typ. Ľudia s diagnózou LADA sú zvyčajne starší ako 30 rokov.
Cukrovka mladých ľudí s nástupom zrelosti (MODY): MODY, tiež nazývaný monogénny diabetes, sa vyskytuje v dôsledku dedičnej genetickej mutácie, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým vaše telo vytvára a používa inzulín. V súčasnosti existuje viac ako 10 rôznych typov MODY. Postihuje až 5% ľudí s cukrovkou a bežne sa vyskytuje v rodinách.
Novorodenecká cukrovka: Ide o zriedkavú formu cukrovky, ktorá sa vyskytuje počas prvých šiestich mesiacov života. Je to tiež forma monogénnej cukrovky. Asi 50% detí s novorodeneckou cukrovkou má celoživotnú formu nazývanú trvalý novorodenecký diabetes mellitus. U druhej polovice stav zmizne v priebehu niekoľkých mesiacov od nástupu, ale môže sa vrátiť neskôr v živote. Toto sa nazýva prechodný novorodenecký diabetes mellitus.
Krehká cukrovka: Krehká cukrovka je forma cukrovky 1. typu, ktorá sa vyznačuje častými a závažnými epizódami vysokej a nízkej hladiny cukru v krvi. Táto nestabilita často vedie k hospitalizácii. V zriedkavých prípadoch môže byť na trvalú liečbu krehkej cukrovky potrebná transplantácia pankreasu.

Medzi príznaky cukrovky patria:

Zvýšený smäd (polydipsia) a sucho v ústach, Časté močenie, Únava, Rozmazané videnie, Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, Necitlivosť alebo brnenie v rukách alebo nohách, Pomaly sa hojace vredy, alebo rezné rany, Časté kožné a/alebo vaginálne kvasinkové infekcie.

Ďalšie príznaky podľa typu cukrovky zahŕňajú:

Cukrovka 1. typu: Príznaky T1D sa môžu vyvinúť rýchlo - v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Môžu sa u vás vyvinúť ďalšie príznaky, ktoré sú príznakmi závažnej komplikácie nazývanej ketoacidóza súvisiaca s cukrovkou (DKA). DKA je život ohrozujúca a vyžaduje okamžité lekárske ošetrenie. Príznaky DKA zahŕňajú zvracanie, bolesti žalúdka, ovocne voňajúci dych a namáhavé dýchanie.
Cukrovka 2. typu a prediabetes: Nemusíte mať vôbec žiadne príznaky alebo si ich nemusíte všimnúť, pretože sa vyvíjajú pomaly. Rutinné krvné testy môžu ukázať vysokú hladinu cukru v krvi skôr, ako rozpoznáte príznaky. Ďalším možným príznakom prediabetu je tmavá koža na určitých častiach tela (acanthosis nigricans).
Gestačná cukrovka: Príznaky tehotenskej cukrovky si zvyčajne nevšimnete. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vás otestuje na gestačný diabetes medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva.

Príliš veľa glukózy cirkulujúcej v krvnom obehu spôsobuje cukrovku bez ohľadu na typ. Dôvod, prečo je hladina glukózy v krvi vysoká, sa však líši v závislosti od typu cukrovky.

Príčiny cukrovky zahŕňajú:

  • Inzulínová rezistencia: Diabetes 2. typu je výsledkom hlavne inzulínovej rezistencie. Inzulínová rezistencia nastáva, keď bunky vo vašich svaloch, tuku a pečeni nereagujú na inzulín tak, ako by mali. K rôznym stupňom inzulínovej rezistencie prispieva niekoľko faktorov a stavov, vrátane obezity, nedostatku fyzickej aktivity, stravy, hormonálnej nerovnováhy, genetiky a niektorých liekov.
  • Autoimunitné ochorenie: Diabetes 1. typu a LADA sa vyskytujú, keď váš imunitný systém napáda bunky produkujúce inzulín v pankrease.
  • Hormonálna nerovnováha: Počas tehotenstva placenta uvoľňuje hormóny, ktoré spôsobujú inzulínovú rezistenciu. Tehotenský diabetes sa u vás môže vyvinúť, ak váš pankreas nedokáže produkovať dostatok inzulínu na prekonanie inzulínovej rezistencie. Ďalšie stavy súvisiace s hormónmi, ako je akromegalia a Cushingov syndróm, môžu tiež spôsobiť cukrovku 2. typu.
  • Poškodenie pankreasu: Fyzické poškodenie pankreasu - v dôsledku stavu, operácie alebo zranenia - môže ovplyvniť jeho schopnosť produkovať inzulín, čo vedie k cukrovke typu 3c.
  • Genetické mutácie: Niektoré genetické mutácie môžu spôsobiť MODY a novorodeneckú cukrovku.

Dlhodobé užívanie niektorých liekov môže tiež viesť k cukrovke 2. typu, vrátane liekov na HIV/AIDS a kortikosteroidov. Cukrovka môže viesť k akútnym (náhlym a závažným) a dlhodobým komplikáciám - najmä v dôsledku extrémnej alebo dlhodobej vysokej hladiny cukru v krvi. 
Akútne komplikácie cukrovky, ktoré môžu byť život ohrozujúce, zahŕňajú:

Hyperosmolárny hyperglykemický stav (HHS): Táto komplikácia postihuje najmä ľudí s cukrovkou 2. typu. Stáva sa to, keď je hladina cukru v krvi veľmi vysoká (viac ako 600 miligramov na deciliter alebo mg/dl) po dlhú dobu, čo vedie k ťažkej dehydratácii a zmätenosti. Vyžaduje si okamžité lekárske ošetrenie.

Ketoacidóza súvisiaca s cukrovkou (DKA): Táto komplikácia postihuje najmä ľudí s cukrovkou 1. typu alebo nediagnostikovanou T1D. Stáva sa to, keď vaše telo nemá dostatok inzulínu. Ak vaše telo nemá inzulín, nemôže využiť glukózu na energiu, takže namiesto toho odbúrava tuk. Tento proces nakoniec uvoľňuje látky nazývané ketóny, ktoré okysľujú vašu krv. To spôsobuje namáhavé dýchanie, zvracanie a stratu vedomia. DKA vyžaduje okamžité lekárske ošetrenie.

Ťažká nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia): Hypoglykémia nastáva, keď hladina cukru v krvi klesne pod rozsah, ktorý je pre vás zdravý. Ťažká hypoglykémia je veľmi nízka hladina cukru v krvi. Postihuje hlavne ľudí s cukrovkou, ktorí užívajú inzulín. Medzi príznaky patrí rozmazané alebo dvojité videnie, nemotornosť, dezorientácia a záchvaty. Vyžaduje si liečbu núdzovým glukagónom a/alebo lekársky zásah.

Dlhodobé komplikácie cukrovky

Hladiny glukózy v krvi, ktoré zostávajú príliš dlho vysoké, môžu poškodiť tkanivá a orgány vášho tela. Je to spôsobené najmä poškodením ciev a nervov, ktoré podporujú tkanivá vášho tela. Kardiovaskulárne problémy (srdce a krvné cievy) sú najčastejším typom dlhodobých komplikácií cukrovky.
Zahŕňajú: Ischemická choroba srdca, Infarkt, Mŕtvica, Ateroskleróza.

Medzi ďalšie komplikácie cukrovky patria:

  • Poškodenie nervov (neuropatia), ktoré môže spôsobiť necitlivosť, brnenie a/alebo bolesť.
  • Nefropatia, ktorá môže viesť k zlyhaniu obličiek alebo k potrebe dialýzy alebo transplantácie.
  • Retinopatia, ktorá môže viesť k slepote.
  • Ochorenia nôh súvisiace s cukrovkou.
  • Kožné infekcie.
  • Amputácie.
  • Sexuálna dysfunkcia v dôsledku poškodenia nervov a krvných ciev, ako je erektilná dysfunkcia alebo vaginálna suchosť.
  • Gastroparéza.
  • Strata sluchu.
  • Problémy so zdravím ústnej dutiny, ako je ochorenie ďasien (parodontu).

Život s cukrovkou môže ovplyvniť aj vaše duševné zdravie. Ľudia s cukrovkou majú dvakrát až trikrát vyššiu pravdepodobnosť depresie ako ľudia bez cukrovky. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti diagnostikujú cukrovku kontrolou hladiny glukózy v krvnom teste.
Tri testy môžu merať hladinu glukózy v krvi:

  • Test glukózy nalačno: Pri tomto teste nejesť ani nepiť nič okrem vody (pôst) najmenej osem hodín pred testom. Keďže jedlo môže výrazne ovplyvniť hladinu cukru v krvi, tento test umožňuje vášmu poskytovateľovi vidieť vašu základnú hladinu cukru v krvi.
  • Náhodný test glukózy v krvi: "Náhodný" znamená, že tento test môžete absolvovať kedykoľvek, bez ohľadu na to, či ste sa postili.
  • A1c: Tento test, nazývaný aj HbA1C alebo test glykovaného hemoglobínu, poskytuje priemernú hladinu glukózy v krvi za posledné dva až tri mesiace.

Na skríning a diagnostiku tehotenskej cukrovky si poskytovatelia objednajú perorálny glukózový tolerančný test. Nasledujúce výsledky testov zvyčajne naznačujú, či nemáte cukrovku, máte prediabetes alebo máte cukrovku. Tieto hodnoty sa môžu mierne líšiť. Okrem toho sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti pri diagnostike cukrovky spoliehajú na viac ako jeden test. Cukrovka je zložitý stav, preto jej liečba zahŕňa niekoľko stratégií. Okrem toho cukrovka postihuje každého inak, takže plány manažmentu sú vysoko individualizované.

Štyri hlavné aspekty zvládania cukrovky zahŕňajú:

  • Monitorovanie hladiny cukru v krvi: Monitorovanie hladiny cukru v krvi (glukózy) je kľúčom k určeniu toho, ako dobre funguje váš súčasný liečebný plán. Poskytuje vám informácie o tom, ako zvládať cukrovku na dennej – a niekedy dokonca hodinovej – báze. Svoje hladiny môžete monitorovať častými kontrolami glukomerom a prstom a/alebo kontinuálnym monitorom glukózy (CGM). Vy a váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti určíte pre vás najlepší rozsah cukru v krvi.
  • Perorálne lieky na cukrovku: Perorálne lieky na cukrovku (užívané ústami) pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi u ľudí, ktorí majú cukrovku, ale stále produkujú nejaký inzulín – hlavne u ľudí s cukrovkou 2. typu a prediabetom. Ľudia s gestačnou cukrovkou môžu tiež potrebovať perorálne lieky. Existuje niekoľko rôznych typov. Metformín je najbežnejší.
  • Inzulín: Ľudia s cukrovkou 1. typu potrebujú injekčne podávať syntetický inzulín, aby prežili a zvládli cukrovku. Niektorí ľudia s cukrovkou 2. typu tiež vyžadujú inzulín. Existuje niekoľko rôznych typov syntetického inzulínu. Každý z nich začne pôsobiť inou rýchlosťou a vydrží vo vašom tele rôznu dobu. Štyri hlavné spôsoby, ako môžete užívať inzulín, zahŕňajú injekčný inzulín injekčnou striekačkou (injekciou), inzulínové perá, inzulínové pumpy a rýchlo pôsobiaci inhalačný inzulín.
  • Diéta: Plánovanie jedla a výber zdravej stravy pre vás sú kľúčovými aspektmi liečby cukrovky, pretože jedlo výrazne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Ak užívate inzulín, počítanie sacharidov v potravinách a nápojoch, ktoré konzumujete, je veľkou súčasťou manažmentu. Množstvo sacharidov, ktoré zjete, určuje, koľko inzulínu potrebujete pri jedle. Zdravé stravovacie návyky vám tiež môžu pomôcť kontrolovať hmotnosť a znížiť riziko srdcových chorôb.
  • Cvičenie: Fyzická aktivita zvyšuje citlivosť na inzulín (a pomáha znižovať inzulínovú rezistenciu), takže pravidelné cvičenie je dôležitou súčasťou liečby všetkých ľudí s cukrovkou.

Vzhľadom na zvýšené riziko srdcových chorôb je tiež dôležité udržiavať zdravé:

  • Hmotnosť, Krvný tlak, Cholesterol. Autoimunitným a genetickým formám cukrovky nemôžete zabrániť. Existuje však niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na zníženie rizika vzniku prediabetu, cukrovky 2. typu a gestačného diabetu, vrátane:
    • Jedzte ľahkú a vyváženú stravu a buďte fyzicky aktívni aspoň 30 minút denne.
    • Pracujte na dosiahnutí hmotnosti, ktorá je pre vás zdravá.
    • Zvládnite svoj stres, Obmedzte príjem alkoholu, Prestaňte fajčiť
    • Doprajte si dostatočný spánok (zvyčajne 7 až 9 hodín) a vyhľadajte liečbu porúch spánku, Užívajte lieky podľa pokynov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na zvládnutie existujúcich rizikových faktorov srdcových chorôb.

    Je dôležité poznamenať, že existujú niektoré rizikové faktory cukrovky, ktoré nemôžete zmeniť, ako je vaša genetika/rodinná anamnéza, vek a rasa. Vedzte, že cukrovka 2. typu je komplexný stav, ktorý zahŕňa mnoho faktorov, ktoré k tomu prispievajú.

    Prognóza (výhľad) cukrovky sa značne líši v závislosti od niekoľkých faktorov, vrátane:

    • Typ cukrovky.
    • Ako dobre zvládate stav v priebehu času a ako máte prístup k starostlivosti o cukrovku.
    • Váš vek pri diagnóze/ako dlho máte cukrovku.
    • Ak máte iné zdravotné ťažkosti.
    • Ak sa u vás objavia komplikácie cukrovky.

    Chronická vysoká hladina cukru v krvi môže spôsobiť závažné komplikácie, ktoré sú zvyčajne nezvratné. Niekoľko štúdií ukázalo, že neliečená chronická vysoká hladina cukru v krvi skracuje váš život a zhoršuje kvalitu života.

    Je však dôležité vedieť, ako s cukrovkou môžete žiť. Kľúčom k lepšej prognóze sú:

    • Zmeny životného štýlu.
    • Pravidelné cvičenie.
    • Zmeny v stravovaní.
    • Pravidelné monitorovanie hladiny cukru v krvi.

    Štúdie ukazujú, že ľudia s cukrovkou môžu byť schopní znížiť riziko komplikácií dôsledným udržiavaním hladiny A1c pod 7%.

Zdroj: Vlastné spracovanie a štúdiá Clevelandskej špecializovanej kliniky
Vytvorte si webové stránky zdarma!